Agrármonitor
Koronavírus-hatások
A közös OECD-FAO mezőgazdasági kilátások 2020-2029 dokumentum szerint a következő tíz évben a kínálati oldal a keresletinél nagyobb ütemben nő, alacsonyan tartva a legtöbb termény reálárát. Emellett a kereslet és a kínálat ingadozása okozhat erős kilengéseket az árakban. A koronavírus miatti jövedelem-csökkenés az alacsony jövedelmű országokban és háztartásokban várhatóan visszaveti a keresletet a következő években és veszélyezteti az élelmezésbiztonságot is.
A várható trendek országonként változnak, azok jövedelmi és fejlettségi szintjétől függően. A következő évtized végére az egy főre jutó elérhető napi élelmiszer elérheti a 3000 kcal-át és a 85 g fehérjét. Európában, a népességcsökkenés miatt ez akár 3450 napi kcal értéket is jelenthet.
A következő évtizedben a globális gabonakibocsátás bővülésének mintegy 85 százaléka származhat a növekvő hozamokból – vagyis a magasabb erőforráshasználatból, a termelési technológiába való befektetésekből és a jobb termesztési módszerekből. További 10 százalék jön az évi többszörös betakarításból és csupán 5 százalék az újabb földek művelésbe vonásából. A mezőgazdasági célú földhasználat Európában tovább zsugorodik, míg a termelékenységi mutatók nőnek, főleg a búza, szemestermények és az olajos magvak esetében. Az állattenyésztés várhatóan 14 százalékkal bővül, nagyobb mértékben, mint az állatállomány számszerű növekedése.
A spanyol egészségügyi hatóságok utasítására csaknem 100 ezer nyércet ölnek le egy gazdaságban, miután a vizsgált állatok 80 százalékának koronavírus tesztje pozitív lett.
A nyércek akár tünetmentesen is hordozhatják a vírust.
A holland hatóságok szerint a nyércfarmok között terjedő koronavírus-fertőzésnek a macskákhoz is köze lehet. Az egyik fertőzött nyércfarmon található 11 macskából háromban is kimutatták a vírus jelenlétét.
A hannoveri egyetemen nyolc kutyát képeztek ki a koronavírus-fertőzöttek kiszimatolására.
A SARS-CoV-2 vírust emberi nyálból és egyéb váladékokból kiszagoló kutyák 1177 esetben jeleztek helyesen fertőzöttséget, 792 esetben pedig azt, hogy az illető egészséges. Csupán 63 szimatolás után döntöttek rosszul.
A betegségeket kiszimatoló kutyák kiképzése nem új ötlet. Korábban használtak már ebeket a Parkinson-kór, a malária, számos légúti fertőző betegség, sőt a rák egyes fajtáinak kimutatására is.
A kutyák orra közismerten nagyon érzékeny. Képesek az illatok alapján kiszűrni a szagokat.
A kutatás egyelőre kísérleti stádiumban van, ám az eredmények biztatóak.
A Kansas állambeli Biobiztonsági Kutatóintézet (Biosecurity Research Institute) tanulmánya szerint három elterjedt szúnyogfaj esetében (Aedes aegypti, Aedes albopictus, Culex quinquefasciatus)vizsgálták, hogy csípéseikkel képesek-e továbbadni a fertőzést.