Beruházás-start Szerbiában
A piacvezető UBM csoport régiós piaci helyzetének erősítésére a szerbiai Opsti- na Sid-Adasevic ipari parkban takarmánykeverő üzemet épít. A 24,4 millió eurós zöldmezős beruházást a magyar kormány 6,3, a szerb 2,5 millió euróval támogatja.
A március 9.-i alapkőletétel ünnepségen –több vezető személyiség társaságában– Aleksandar Vucic a Szerb Köztársaság elnöke, Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter, valamint a szakma képviselői vettek részt.
A Budapesti Értéktőzsdén jegyzett UBM Holding a balkáni térség öt országában folytat kereskedelmi tevékenységet; gyártáskapacitása, a szerb vállalattal együtt eléri majd az 1,1 millió tonnát, amellyel a közép-kelet-európai térség meghatározó szereplőjévé válik.
A világszínvonalon automatizált 75-80 főt foglalkoztató üzem, évi 200 ezer tonna kapacitással, a tervek szerint 2024-től termel. A vállalat tevékenységéről Horváth Péter az UBM csoport vezérigazgatója tájékoztatta az egybegyűlteket. Emlékeztet rá, hogy a 25 éves múltra visszatekintő UBM sikeres útja vette meg a szerbiai üzem életrehívásának lehetőségét is.
A cégcsoport magyarországi termelési-, kereskedelmi-, és működési tapasztalatai tették lehetővé a felelős regionális szerepvállalást, köztük a szlovák és a román ta- karmánygyárak felépítését, üzemeltetését. Az UBM ezekkel a beruházásaival pár- huzamosan több térségi országban elindította alapanyag-, és késztermékeinek értékesítését, ahogy az Szerbiában is történt.
Az UBM jövőképe szerint egyértelműen regionálisan működő takarmánygyártással, takarmányalapanyag-kereskedelemmel foglalkozó, nemzetközi színvonalú nagy- vállalat – mondta többek között a vezérigazgató.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy Magyarország és Szerbia együttműködése sikertör- ténet, amelynek újabb fejezete az UBM mostani beruházása.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy Magyarország és Szerbia együttműködése siker- történet, amelynek újabb fejezete az UBM mostani beruházása. Alexandar Vucic elmondta, hogy a két ország külkereskedelmi forgalma az utóbbi tíz évben
2,5 szeresére nőtt. Magyar befektetések nemcsak azokon a területeken valósul- nak meg, ahol magyar közösség él, hanem Szerbia középső részében is, amit az UBM beruházása jól példáz. „Az emberek az új üzemben jó helyen dolgoznak majd, a gyárban biztos megélhetést teremtenek családjaiknak.” – hangsúlyozta a köztársasági elnök.
Gabonaexportunk – kérdőjelekkel
A piacról kieső ukrán termények miatt a gabonapiaci árak radikálisan emelkedtek, ugyanakkor a magyar termények iránti külföldi igény jelentősen nőtt. Ebben a helyzetben a kormány március 5.-én döntött: 2022. május 15.-ig a külföldi eladásra szánt búzát, rozst, árpát, zabot, kukoricát, szójababot, napraforgót a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak előzetesen be kell jelenteni.
A bejelentési kötelezettség a tranzitszállítóként történő kivitelre és a humanitárius segélyekre nem vonatkozik. Az állam elővásárlási-, vagy vételi jogával élhet. E szándékáról, a bejelentőnek 30 napon belül nyilatkozik. 2004. óta nincs rá példa, hogy a gabonakivitelt ilyen eszközökkel korlátozták volna.
A kommentek szerint a jelenlegi viszonyok idején kétséges, hogy a hatályba lépett kiviteli korlátozások mennyire védhet- nek a tényleges áremelkedések ellen. A hazai árutulajdonosok ugyanis figyelik az importárakat és a további belföldi értéke- sítéseknél addig növelhetik terményeik belföldi árait, amíg azok el nem érik az exportszintet.
A folyamatos áremelkedés azzal a veszéllyel fenyeget, hogy a takarmánygyártók és a malmok egyre drágábban szerez- hetik be alapanyagaikat, ami a takarmány, a hús, a kenyér további drágulásához vezet. Egyes szakértők szerint, a mostani kritikus helyzetben vetődhetne fel a búza és a kukorica árának maximalizálása.
Elemzők felhívják a figyelmet, hogy a kormányintézkedés sértheti az áruk szabad áramlásáról szóló uniós alapjogot. Emiatt az Európai Bizottság a döntés ellen kifogást emelhet.
További aggály: mi lesz a piaci szereplők korábban, megkötött exportszerződéseivel?
A tarifaszámok alapján az exportkorlátozások a vetőmagokra is vonatkoznak. A Vetőmagszövetség az Agrárminisztériumot, a Külgazdasági és Külügyminisztériumot azzal kereste meg, hogy a vetőmagokat vegyék ki a Kormányrendelet hatálya alól. Hangsúlyozzák: a vetőmagágazat termékeinek jelentős részét az exportpiacokon értékesítik. A kiszállítása tilalom ilyen formában való fenntartása súlyos nemzetgazdasági károkat okoz.
/Növekedés, március 7. részlet/
Tudtad? | Hasznos • Tanulságos • Érdekes
Pályázatok
Pályázat a takarmányellátó üzemek támogatására
A pályázat a takarmány-előállító vállalkozások fejlesztésére, valamint a mezőgazdasági termékek feldolgozását segítő beruházásokhoz nyitott.
A támogatás összege 50 millió – 2 milliárd forint.
Újra pályázható az állattartó telepek fejlesztésének támogatása
A felhívás a mezőgazdasági termelők egyes csoportjai és a fiatal gazdák számára nyitott.
Fő felhasználási terület: a versenyképesség javítása érdekében építéssel járó technológiák bevezetése, létesítmények építése, bővítése; az energiafelhasználás csökkentését célzó korszerűsítések, valamint a megújuló energiák felhasználására irányuló technológiák alkalmazása.
A támogatás összege 5 millió – 2 milliárd forint.
Őshonos- és veszélyeztetett állatfajták megőrzése
A pályázat a genetikai értékek, erőforrások megőrzését, gazdagítását és fenntartható hasznosítását támogatja.
A támogatás összege fajtánként eltérő, de legfeljebb 700 EUR/egyed/év.
Napelem,- napkollektor pályázat
A kis,- és közepes vállalatok részére készült „Energiahatékonyság növelését célzó épületek fejlesztésének támogatása /GI-NOP-4.1.5-23/” c. pályázat keretében önállóan támogathatók az energiatakarékos hőtechnikai-, fűtési-, hűtési-, melegvíz és beltéri világítási rendszerek átalakítását szolgáló közüzemi megoldások.
A támogatás összege: 75-500 millió forint. Mértéke maximum az összes elszámolható költség 90%-a.
Viharkárok támogatása
A 2022. január 30. termelőeszközökben okozott vihar részbeni csökkentésére szóló 8/2020 (II.28.)
AM rendelet szerint támogatás igényelhető.
Mértéke: a NAK által igazolt kár összegének 80%-a.
Pályázat a tavaszi fagykár megelőzésére
Mezőgazdasági termelők a valószínűsíthető természeti katasztrófák, éghajlati események megelőzésére, mérséklésére irányuló beruházásokra, a fagykár következményeinek mérséklésére pályázhatnak.
A támogatás összege legfeljebb 100 millió forint.
Vidéki turisztikai fejlesztések támogatása
A pályázatok a vidéki térségek mikro mezőgazdasági termelőinek induló vagy már működő turisztikai tevékenységét támogatja. Támogatható tevékenységek: újonnan épülő szálláshelyek létesítése, régiek bővítése; eszközök beszerzése; az informatika fejlesztése; megújuló energiaforrások létesítése; ingatlan vásárlás.
A támogatás összege: legfeljebb 100 millió forint.
3 milliárd forint a szuper kutatóknak
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból az idén is megnyílik az Élvonal Kiválóságai program. A nyertes pályázók versenyképes felfedező kutatásaikkal öt éven át, összesen akár 350 millió forintnyi állami támogatáshoz juthatnak. A konstrukcióban azok a pályázók indulhatnak eséllyel, akik az elmúlt 10 évben nemzetközileg is elismert, kimagasló tudományos eredményeket értek el és kutatási terveik szerint erre a következő években is képesek. A korábbi nemzetközi megmérettetésekben – elsősorban az Európai Kutatási Tanács /ERC/ pályázatain elért – eredmények ez elbírálásban előnyt jelentenek.
A pályázat benyújtásának határideje április 28.
Az Európai Bizottság megnyitotta a Digitális Európa Programhoz /DEP/ kapcsolódó második körös pályázati felhívásokat, amely –többek között– a nagyteljesítményű számítástechnikai és a mesterséges intelligencia korszerű fejlesztését segíti.
Háborús stresszűző
Vészterhesidőketélünk.Azelmúltkétévbenakoronavírusrántottakialólunkatalajt,majdamikoregykicsitfellélegezhettünk, jött a háború. Gyomorgörcsökkel olvassuk a híreket. Sokszor a legrosszabbat vizionáljuk. Itt az idő, hogy hátralépjünk egyet. Hogyan? Általános érvényű, recept, persze nincs, de talán érdemes elolvasni a Forbes Magazin csokorba szedett ötleteit.
- Használd tudatosan a közösségi médiát. Állandó figyelés helyett jelölj ki magadnak egy, egy félórát, amikor tájékozódsz. Koncentrálj saját életedre, igyekezz kikapcsolódni.
- Engedd el, amire nincs rálátásod. (Ne kezdj fejtegetni, ötletelni, mert beránt az örvény.)
- …és gondold végig mire vannak lehetőségeid. Számtalan kutatás bizonyítja, hogy a kreatív tevékenységek csökkentik a szorongás, a depresszió kialakulásának esélyeit.
- Őrizd mindennapi rutinodat: bevásárlás, főzés, munka, szórakozás – még akkor is, ha a szomszédban háború van.
- Koncentrálj az életedben biztonságot adó dolgokra. (szerető család, baráti közösség, munkahelyi környezet, elért sikereid.)
- Beszélgess! Beszélgess! Beszélgess! A szőnyeg alá söprés helyett pakolj ki az asztalra, keresd azokat az optimista embereket, akik mellett megértésre találsz.
Súlyos aszályveszély
Az év első negyedében 30-80 milliméterrel kevesebb csapadék esett az ilyenkor szokásosnál. Vastagabb 5-10 cm-es hótakaró sem alakult ki. A hőmérséklet 2-4 fokkal hidegebb a sokéves átlagnál. Mindezek okán a talaj felső 20 cm-es szelvényéven több mint 30% a nedvességtartalom, ami messze elmarad az ilyenkor szokásostól. Az 50-100 cm-es mélységben is legalább 20-30 mm víz hiányzik.
Óvakodj a vadmadaraktól
Az állategészségügyi szolgálat és a baromfitartók szabálykövető védekezése ellenére a vadmadarak és a baromfi állomá- nyokat veszélyeztetik. Itthon és Európa más országaiban a vadmadár-tetemekből kimutatták a madárinfluenza vírust. Az országos főállatorvos hatályos rendelete szerint a magasa kockázatú vidékeken a baromfi zárttartása kötelező. A takar- mányt és az almot fóliával kell letakarni.
Ebzárlat, legeltetési tilalom
A rókák veszettség elleni vakcinázás miatt ebzárlat- és legeltetési tilalom lépett életbe. A repülőgépes vakcinázás március 26.-án megkezdődött. A kutyák veszettség elleni oltása kötelező. (NÉHIB)
Új szinten a munkaerőhiány
Az ország minden régiójában és szinte a gazdasági élet minden területén munkaerőhiány van. A cégek sok mindent megtesznek azért, hogy a szakembereket magukhoz csábítsák. Újfajta csomagokat ajánlanak: extra fizetések és fizetett szabadnapok, távmunka lehetősége, rugalmas munkabeosztás, belépési bónuszok. Van ahol –az eredményektől függetlenül – már az interjún való részvételt is honorálják. AProfession.huálláskeresőportál350cégetkérdezett megéskiderült, hogyazállásinterjúra jelentkezők 44 százaléka el sem megy, az állást elnyert jelöltek 32 százaléka végül nem áll munkába, vagy hamar, a próbaidő vége előtt tovább áll.
Jogosítvány a munkagép kezelőknek
A mezőgazdaságban is nőtt a kereset a különféle gépek kezeléséhez értő, bizonyítvánnyal rendelkező emberek iránt. Az idei évben 82 munkagép üzemeltetéséhez jogosítvány kell. A gépkezelők oktatási rendszere megújult. Az egyik legfontosabb változás, hogy a sikeres képzés után a résztvevők nem bizonyítványt, hanem jogosítványt kapnak.
Agancsváltás, biológiai csoda
„Vadászni kell, ameddig élsz.” – Hemingway
Addigazonbansokcsodajátszódikleavadakvilágában.Agím-ésdámszarvasok – az állatvilágban egyedülálló módon – levetik agancsaikat. A táplálékszűk téli időszakutángyengeakondíciójuk.Stresszmentesnyugalomravanszükségük.
A vadgazdálkodás törvényeinek fokozott megtartása kötelező.
Vadászati tilalom van.
A szarvasbika egész évben építi a versengésben, a dominanciában és a trófea értékben döntő szerepet játszó agancsát. Tél végén, tavasz elején a hormonháztartás-, a tesztoszteron-szint változása miatt a szarvasok agancsrózsáinál megjelenő csontfaló sejtek felélik a kötőszövetet, az agancs, a fejdísz lehullik a szarvas fejéről.
Az új agancs körülbelül öt hónap alatt fejlődik ki. A fejlődés alatti agancsot a szaknyelv barkának nevezi. Az új agancs megőrzi a korábbi fejdísz formáját, de évről évre nagyobb és vastagabb lesz. A tapasztalat szerint az idős bikák hullajtják előbb az agancsaikat. Nincs két egyforma agancs. A legtöbb viszont évről évre hasonlóságot mutat, amit a kondíció befolyásol. A szakértők számára az agancs fontos információkat üzen. Többek között a vadállomány minőségéről, életkoráráról tájékoztat. Április az agancsgyűjtés időszaka. Az illegális, engedély nélküli agancsgyűjtés súlyos pénzbüntetéssel járó törvényszegés, lopás.
Beszédes statisztika
- Az állattartás és a növénytermesztés különváltak
A központi Statisztikai Hivatal –tíz évet felölelő– összeírása szerint 2020-ban 241 ezer gazdaság volt Magyarországon. Számuk 2010 óta 31 százalékkal csökkent. Ez inkább az állatot tartó gazdaságokat érintette, a mezőgazdasági területet használókat kevésbé. Elsősorban a kicsi, 4000 eurónál kevesebb standard termelési értékkel rendelkező gazdaságok hagytak fel tevékenységükkel, arányuk ez idő alatt 70 százalékról 53 százalékra esett vissza.
A mezőgazdasági termelés koncentrálódásának, a kis háztáji gazdaságok eltűnés miatt eredményeként az egy gazdaságra jutó standard termelési érték jelentősen növekedett; 2020-ban a standard termelés érték 45 százalékát az összes gazdaság mintegy 1 százalékát kitevő legnagyobb méretű gazdaságok állították elő.
Az állattartás és a növénytermesztés egyre inkább elválik egymástól. A gazdaságok 51 százalékának van kisebb-nagyobb növénytermesztő területe állattartomány nélkül, ezzel párhuzamosan az állattartó gazdaságok 15 százalékának egyáltalán nincs növénytermesztő területe.
Az állattartás és a növénytermesztés különválása azt is jelenti, hogy a gazdák a saját, feltehetően olcsóbb takarmányok etetése helyett a drágább vásárlására kényszerülnek! (A szerk.)
A specializálódás fokát mutatja, hogy ezek a gazdaságok használták a mezőgazdasági terület 67 százalékát, azonban a teljes állatállomány mindössze körülbelül 5 százalékát birtokolták.
- A földterület megoszlása
2020 júniusában hazánk mezőgazdasági területe 4 millió 922 ezer hektár volt, az ország teljes területének közel 53 százalékát tette ki. Ennek 82 százaléka szántó, 15 százaléka gyep, a szőlők és gyümölcsösök pedig együttesen a mezőgazdasági terület mintegy 3 százalékát borították. A mezőgazdasági terület legnagyobb részét az 5 vagy annál több, de 300-nál kevesebb hektárral rendelkező gazdaságok használták.
Az egy gazdaságra jutó átlagos mezőgazdasági terület Jász-Nagykun-Szolnok és Fejér megyében volt a legnagyobb
(40 és 37 hektár), több mint másfélszerese a 22,8 hektáros országos átlagnak.
Országszerte átlagosan a mezőgazdasági területek 45 százalékát tulajdonosként, 50 százalékát bérlőként és mintegy
5 százalékát egyéb jogcímen művelték.
- Az állatállomány szerkezete
Bár a hazai állattartó gazdaságok száma folyamatosan csökken, az állomány nagysága állategységben az elmúlt 10 évben lényegesen nem változott. A fajok szerinti megoszlást hazánkban a szarvasmarha és a sertésállomány túlsúlya határozza meg, 2020-ban a teljes állomány 73 százaléka e két fajba tartozott. A legtöbb mezőgazdasági haszonállatot Hajdú-Bihar, Bács-Kiskun és Békés megyében tartották, itt koncentrálódott az ország állatállományának harmada.
- A gazdatársadalom életkora
A hazai gazdaságok irányítóinak átlagéletkora az elmúlt 10 évben emelkedett. Míg 2010-ben a gazdaságok 28 százalékát irányította 65 éves vagy annál idősebb személy, 2020-ban már 35 százalékát.
Agazdaságokirányítóinakátlagéletkoraazösszeíráskorközel58évvolt. AzátlagéletkorBékésmegyébenvoltalegmagasabb (59 év), és ugyanitt volt a legnagyobb a 65 éves vagy annál idősebb irányítók aránya (39 százalék), illetve a legkisebb a 40 év alattiaké (9 százalék). A skála másik végén (Budapestet nem számítva) Borsod-Abaúj-Zemplén megye helyezkedik el, ahol az átlagéletkor 57 év, a 65 éves és annál idősebb irányítók aránya 31, a 40 év alattiaké 11 százalék volt.
- Nagyobb a szakmai műveltség
Egyre több a mezőgazdasági végzettséggel rendelkező gazdaságirányító. Az elmúlt 10 évben arányuk 20 százalékról 39 százalékra emelkedett, és abszolút számuk is nőtt.
A felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya 25 és 44 év közötti korosztályban a legmagasabb, ezzel párhuzamosan elmondható, hogy a fiatalabb generációk esetén minden életkor-kategóriában jelentősen csökkent a képzettség nélkül irányítók hányada az elmúlt 10 év során.
Te bevállalnád? Életmódváltás
„A klímaválság rohamosan gyorsul és csak kevés esélyünk maradt arra, hogy elkerüljük a legsúlyosabb pusztítást” /ENSZ/Tom Balley és munkatársainak kutatásai szerint /Leedsi Egyetem/ az emberek 6 életmódbeli változtatással 25-27 százalékkal csökkenthetnék az
üvegházhatású gázok globális kibocsájtását.
- Fogyassz zömmel növényi alapú táplálékot egészséges mennyiségben, pocsékolás nélkül.
- Ne vegyenek évente háromnál több ruhadarabot.
- Legalább hét évig használják elektromos eszközeiket.
- Háromévente rövid, nyolcévente egy hosszú repülőutat tegyenek.
- Szabaduljanak meg motoros járműveiktől, vagy ne tartsák azokat hosszabb ideig üzemben.
- Hajtsanak végre legalább egy nagyobb változtatást, például forduljanak a zöld energia felé, szigeteljék le otthonaikat.
A klímaválság elleni küzdelemben nyilván a kormányoknak, magánszektoroknak kell elsősorban cselekedniük, de az egyes emberek, közösségek is hatalmas változásokat érhetnek el – állítja a kutatásaik alapján Balley. Majd hozzáteszi: nem mindenki tudná vállalni az összes pont teljesítését, de legalább vágjanak bele az életmódváltásba.
A karrierépítés hat szakasza
Gary Burnison a világ egyik legnagyobb tanácsadó cége több száz embernek segített eligazodni a munka világában. Tapasztalatai alapján a karrierépítés hat szakaszát jelöli meg.
- A követők. Ide a pályájukat kezdő, első munkahelyükön dolgozók tartoznak. Ők feletteseik utasítását követő cselekvés- és feladatközpontú emberek:„sose lesz valakiből jó vezető, hanem tudja, hogyan kövessen másokat.”
- Az együttműködők: főleg saját tudásukra támaszkodhatnak, de az együttműködés nyomán személyiségük fejlődik.
- Az oktató szinten már csapatvezetőként tevékenykednek. Felmérik a többiek képességeit és ezek alapján adnak feladatokat a csapat tagjainak.
„Itt a kulcs, hogy már hatékonyan utasítják az embereket arra, hogy mit kell tenniük ahelyett, hogy ők tennék ezt.”
- A menedzserek a készségeik folyamatos fejlődése nyomán egyre nagyobb feladatok végrehajtását irányítják.
„A vállalkozásmenedzser például jelentős erőfeszítést igénylő feladatokat lát el. Ilyen lehet a vállalati szervezet átalakítása,
vagy új munkarend kialakítása.
- A befolyásoló. A befolyásolás kulcsfontosságú, folyamatos fejlesztést igénylő vezetői készség. A befolyásoló személyiség nem csupán a ranglétrán alatta lévőket, hanem a hierarchiában felette állókat is befolyásolhatja.
- A vezető erősít, motivál, feltételeket teremt. Ahelyett, hogy kerek-perec kijelentené, mi a feladat, mit tegyenek, inkább rávezeti munkatársait, mire gondoljanak, mit, miért, hogyan csináljanak.
„A karrierépítés szakaszai segítenek nyomon követni, hogy meddig jutottunk, és hova tartunk.” (Gary Burnison)
Felfedezték a baktériumok királyát
A Science tudományos lap szerint szakmai szenzációnak tartják, hogy a szabad szemmel nem, csak mikroszkóppal látható baktériumok között a karibi mangrove fákon felfedezték a jócskán túlnőtt, akár 2 centiméteres, szabad szemmel is látható fonálszerű baktériumot. A felfedező Kazimiro Takemoto biológus szerint ez a baktérium hiányzó láncszem lehet az összetett sejtek evolúciójában.
A termesztett hús jövője.„Degustibus non est disputandum.”
Az új módszerrel előállított műhús gyökeresen megváltoztathatja a világ étlapját. Optimista jóslatok szerint a vállalkozás 2030-ra évente akár 25 milliárd értékű árut előállító globális iparággá növekedhet. Alig egy évtizede maroknyi tudós álmaiban megjelent terméket állati sejtmintákból kezdték szaporítani. Állítják, hogy az így nyert izomsejtek a hagyományos hús íz-, illat-és aromavilágát, táplálkozásélettani tulajdonságait visszaadják.
- Egyelőre Szingapúr engedélyezte a termék forgalmazását.
- Az Egyesült Államok szabályozó intézkedésre készül.
- Az iparüzemi termelés bevezetése, több milliárd dollárba kerülne.
- Az Európai Unió a téma kidolgozását több millió euróval támogatja.
- Az iparágban induló vállalkozások száma lassan eléri a százat.
- A bizalmi-, jogi-, egészségügyi-, jövedelmezőségi, stb. kérdések sora válaszra vár.
Te megennéd? Új élelmiszer az EU-ban
Az Európai Bizottság engedélyezte a házi tücskök (Achtea domesticus) új élelmiszerként, vagy élelmiszer-összetevőként történő forgalmazását – közölte az Uniós Bizottság.
Ez a harmadik rovar, melyet élelmiszer-összetevőként engedélyeznek az EU piacán, miután az Európai Bizottság tavaly júliusban a közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) lárvájának, novemberben pedig a vándorló sáska (Migratory locust) felhasználását hagyta jóvá új élelmiszerként.
Az Európai Unió égisze alatt működő Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) értékelésében megállapította: e rovarból származó készítmények –meghatározott tenyésztési és elkészítési feltételek mellett– biztonságosak, egészségesek és a fehérjetartalmuk magas.
A házi tücsök egészben, fagyasztva, szárítva, valamint por formájában lesz kapható az Európai Unióban. Az új élelmiszert tartalmazó termékeket megfelelő címkével kell ellátni, hogy felhívják a figyelmet az esetleges allergiás reakciókra.
Április 24.: az állatok kihajtásának ünnepe
Sárkányölő Szent György ünnepe, aki évszázadokon át a lo- vagok, lovas katonák fegyverkovácsok, szijjártók, vándorle- gények és utóbb a cserkészek patrónusa volt.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány e naptól számítja. A rómaiak e napon ünnepelték Paliliát, pásztorünnepet.
E hagyomány továbbélése mutatható ki a hazai állattartás szokásaiban is. Az állatok Szent György napi első kihajtásá- hoz számos hiedelem és szokás fűződött, amellyel az állatok egészségét, szaporaságát, tejhozamát igyekeztek előidézni. Szent György-nap volt a pásztorok, béresek szerződteté- sének ideje, amely általában szeptember 29.-ig, Szent Mi- hály-ig volt érvényben.
E naphoz kapcsolódott az ún. Szent György-napi kilövés.Ez a lányokat, legényeket összehozó, illetve a hibáikat kiének- lő szokás. Szent György napját a magyar néphit rontásra, varázslásra alkalmas időpontnak tartotta.
Ez a nap a földbe rejtett kincskeresés ideje.
Az egész magyar nyelvterületen hittek abban, hogy a Szent György-nap előtt fogott gyíkkal megelőzhető a torokgyík, ha megkenegetik a torkukat vele.
Időjósló hiedelmek szerint, ha ezen a napon mennydörgés van, jó termés lesz. Ha ilyenkor megszólalnak a békák, szép nyár várható.Általában ilyenkor vetették a kukoricát, babot, uborkát. Ha április 24.-én a varjú nem látszott ki a búzából, jó termésre számítottak. (Tátrai Zs.- Karácsony ME.)
Távirat
EU csúcs: Az unió 2027-ig megszünteti orosz energiafüggőségét, de most nem bojkottálja a behozatalt.
A nemzetközi gabonatanács /IGC/ februári előrejelzése: 781 millió tonnára becsüli a 2021/2022 gazdasági évben várható globális búzatermést. A világ kukoricatermelése 120 millió tonna lehet.
A pénzügyi rendszer zöldítése. Az Európai Bizottság becslése szerint a 2030-ra célul kitűzött károsanyag-kibocsájtást csökkentő terv teljesítéséhez ebben az évtizedben 480 milliárd euró többletforrásra van szükség.
Ketyeg az állatorvos-óra: Az új rendelet szerint az állatorvosoknak március 15.-től havonta jelentést kell küldeniük az élelmiszertermelő állatoknál felhasznált antibiotikumokról. Adatszolgáltatási kötelezettség: NÉBIH Ügyfélprofil Rendszer.
Földárak: A termőföld hektáronkénti piaci átlagára 2021-ben 1,969 millió forint volt. /14 százalékos drágulás az előző évhez képest./ 1 hektár szántó átlagos haszonbérleti díja 81.957 forint.
A nagy érdeklődéssel kísért osztatlan földterületek felszámolását a bonyolult adminisztratív folyamat gátolja.
Ez a tuti: a befektetési piac az arany-, ékszer-és műtárgyak felé fordult.
Tabu a politika: A Világgazdaság felmérése szerint a vevők nem veszik jó néven, ha az eladó politizál. A vásárlók ötöde inkább eláll a vásárlástól, míg a többség passzívan hallgat, ha egy cég vagy munkatárs politizálásba kezd.
Műtrágya stop: Oroszország felfüggesztette műtrágya exportját. Egyik ok, hogy a háború miatt a világ legnagyobb konténerszállító cége a dán Maersk és a svájci Mediterranen Shipping Co. felfüggesztette tevékenységét Oroszországban.
Orosz exporttilalom több mint 200 termékre: mezőgazdasági-, távközlési-, elektromos-, technológiai-, orvosi-, autó ipari-, termékek a tiltólistán.
Az Európai Bizottság felfüggesztette az Oroszországgal folyó kutatási együttműködését.
Az ukrán kormány leállítja a hús, rozs, zab, hajdina, köles, cukor és a só exportját. A búza, kukorica, baromfi, tojás és olaj kivitele a Gazdasági Minisztérium engedélyével lehetséges.
Ukrajna gyorsított eljárásban március 4.-én a Nemzetközi Valutaalaptól /IMF/ 1,4 milliárd dollár kölcsönt kapott.
Trágyábólüzemanyag: Finnországbantrágyábólésmásmezőgazdaságimelléktermékbőlállíthatnakelőközlekedésben használható üzemanyagot, ezzel csökkentheti a szén-dioxid kibocsájtást.
Használt étolajból dízel: a Mol elsőként alkalmazza az osztrák BDI-Bioenergy International GmbH technológiáját, amellyel a különböző típusú és eredetű zsíros hulladékokat hasznosítják.